pediatra płock

Specjalista chorób płuc w Płocku, pediatra i alergolog

Alergia u dziecka to jeszcze nie tragedia.

Alergia to choroba, którą niestety zagrożone są dziś niemal wszystkie dzieci. Wszechobecne zanieczyszczenie środowiska, wiążące się z postępem cywilizacyjnym, sprawia, że różnego rodzaju uczulenia stają się coraz częstsze. Niestety najbardziej narażone są na nie najsłabsi członkowie naszego społeczeństwa, czyli dzieci.

Już u niemowlaków obserwuje się coraz powszechniejsze alergie pokarmowe np. na mleko matki zawierające substancje uczulające bobasa. Na szczęście w takich przypadkach rozwiązanie jest dość proste i polega na zapisaniu przez lekarza specjalnego mleka modyfikowanego dostępnego wyłącznie na receptę. Pediatra płock musi bowiem dobrać odpowiedni rodzaj pokarmu, w zależności od diagnozy jaką postawi.

specjalista chorób płuc płock

Kolejną bardzo częstą występującą alergią są uczulenia na pyłki roślin. Objawami takiego uczulenia są zazwyczaj tzw. katar sienny, zapalenia spojówek i trudności w oddychaniu. Typowym objawem alergii skórnej są swędzące wysypki, których tym bardziej nie wolno zlekceważyć bo mogą być one również symptomem jednej z zakaźnych chorób wieku dziecięcego.

Może się zdarzyć, że objawy będą przypominały zwykłe przeziębienie (zatkany nos, ból głowy). W przypadku wystąpienia takich symptomów u dziecka nie podawajmy mu żadnych leków odczulających na własną rękę. Warto najpierw udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu i badania zaordynuje odpowiednie środki. Konieczne może też okazać się odwiedzenie lekarza innej specjalności, jakim jest alergolog. Ten ostatni prawdopodobnie przeprowadzi szereg testów, najczęściej skórnych, które pomogą ustalić czynniki uczulające dziecko. Alergenem mogą być zarówno pyłki kwiatów, kurz, sierść zwierząt domowych a nawet niektóre kosmetyki czy środki chemiczne. Lista substancji uczulających może być naprawdę długa, jednak warto wiedzieć co powoduje u dziecka reakcję alergiczną ponieważ oprócz podawania leków przeciwalergicznych konieczne będzie także unikanie alergenu (oczywiście o ile jest to możliwe).

Sprawdź w Płocku lekarzy pediatrów czy alergologów.

Uczulenia nie wolno pod żadnym pozorem zaniedbywać. Nieleczona alergia może mieć bardzo poważne dla zdrowia konsekwencje. Przede wszystkim może powodować astmę oskrzelową oraz liczne choroby związane z układem oddechowym w tym nawet alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych. W przypadku wystąpienia tak groźnych powikłań odpowiednim lekarzem, który poprowadzi dalsze leczenie dziecka będzie specjalista chorób płuc. Nie ma się jednak co martwić na zapas, bowiem takie powikłania są niezwykle rzadkie.

Na szczęście dzisiejszy stan wiedzy o alergiach pozwala w porę wykryć uczulenie u naszych milusińskich i zastosować odpowiednią terapię. Pamiętajmy, że prawidłowo leczona alergia prawie całkowicie wyklucza dalszych powikłań. Ważne jednak, żeby nie lekceważyć początkowych objawów, które mogą wydawać się mało istotne. Jeśli dziecko ma często zatkany nos, pociera oczka, skarży się na swędzenie w gardle to istnieje wysokie ryzyko, że jest alergikiem i właśnie ma swój sezon. W tym momencie koniecznie należy udać się do lekarza celem dokładniejszej diagnozy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *