Gdy mniej znaczy więcej
Aby sprostać wymaganiom nieustannie rozwijających się rynków technologii czujników, ifm electronic polega na elastycznych łańcuchach dostaw o zasięgu globalnym, w tym na transporcie drobnicowym morskim, gdzie w jednym kontenerze mieszczą się towary od wielu dostawców.
W obecnych czasach, kiedy zakłócenia w dostawach spowodowane pandemią wpłynęły na stabilność procesów produkcyjnych, hasło „mniej oznacza więcej” nabiera nowego znaczenia dla globalnych łańcuchów dostaw. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, priorytetem stały się przejrzystość i pewność dostaw, co jest szczególnie istotne w branży elektronicznej. Rosnący popyt na elektrykę, postęp w cyfryzacji i elektromobilności, a także transformacja procesów przemysłowych oznaczają, że zapotrzebowanie na produkty elektroniczne jest większe niż kiedykolwiek.
Ifm electronic gmbh, z siedzibą w Essen w Niemczech, jest czołowym graczem na rynku automatyzacji i rozwiązań dla Przemysłu 4.0. Zatrudniając 8750 osób w dziesięciu ośrodkach produkcyjnych i rozwojowych na całym świecie, firma wygenerowała w 2022 roku ponad 1,3 miliarda euro przychodu. Ifm electronic oferuje szeroką gamę czujników do pozycjonowania i procesów, rozwiązania do wizualizacji przemysłowej i komunikacji, systemy identyfikacyjne, innowacyjne technologie Przemysłu 4.0, a także odpowiednie oprogramowanie i produkty cloud, co pozwala na cyfrowe wykorzystanie istniejących procesów biznesowych. Firma obsługuje producentów maszyn na całym świecie.
– Nasze motto „Close to you” pokazuje nasze zorientowanie na klienta i to samo podejście stosujemy w logistyce – podkreśla Enijal Rabic, Team Leader Dispatch w ifm. – Nasz sukces w terminowych dostawach w ponad 90% przypadków zawdzięczamy zdolności do predykcyjnego zarządzania procesami logistycznymi, nawet w trudnych okresach.
Wsparcie logistyczne od jednego dostawcy
Firma Dachser wspiera ifm electronic w obszarze logistyki od 2015 roku. – Nasze wzajemne zaufanie z biegiem lat ewoluowało do poziomu wykraczającego poza standardowe usługi transportowe – mówi Christian Kruse, Head of Global Ocean Freight LCL w Dachser. – Zarządzamy kompleksowo łańcuchem dostaw dla ifm, od pozyskiwania surowców w Azji po dostawy końcowe, wykorzystując naszą globalną sieć dla zapewnienia pełnej przejrzystości i kontroli jakości.
Łańcuch dostaw ifm skorzystał na efektywnym wykorzystaniu połączenia globalnych sieci DACHSER Air & Sea European Logistics. Na przykład, DACHSER Air & Sea Logistics koordynuje wysyłkę komponentów z Azji do Europy, a potem produkty są transportowane z Hamburga do południowych Niemiec. Produkty są rozładowywane w oddziale Dachser w Langenau, skąd są dostarczane do zakładu ifm w Tettnang i na inne rynki europejskie.
– Decyzja o wykorzystaniu globalnych usług door-to-door oferowanych przez Dachser zapewnia nam bliskość z klientami i maksymalną elastyczność – wyjaśnia Enijal Rabic.
Łączenie zamówień dla uzyskania maksymalnej wydajność
Kluczowe znaczenie ma tutaj transport LCL, czyli fracht morski dla ładunków zajmujących tylko część kontenera. – Komponenty elektroniczne są z reguły małe, a ich dostawy muszą być realizowane terminowo. Często nie ma możliwości czekania na pełne kontenery (FCL), co czyni LCL atrakcyjnym rozwiązaniem – wyjaśnia Christian Jung, Sea Import Manager w DACHSER Air & Sea Logistics w Kaufbeuren. – Umożliwia to naszym klientom większą elastyczność przy mniejszych ilościach produktów, gdy potrzebują wysłać kilka palet w kontenerze drobnicowym.
Dachser koordynuje dostawy surowców dla ifm, łącząc towary od różnych dostawców w Azji, następnie organizując ich wspólny transport do Europy. Po przybyciu, kontenery są przekierowywane bezpośrednio do oddziałów Dachser w Europie, co pozwala uniknąć opóźnień w porcie i optymalizować procesy celne.
– Korzystanie z usług LCL pozwala na lepsze wykorzystanie pojemności kontenerów i zwiększa efektywność przesyłki, redukując jednocześnie ślad węglowy – dodaje Lennart Behrendt, Product Development Manager Global Ocean Freight LCL w Dachser.
– Zmiana w podejściu naszych klientów wynika z doświadczeń pandemii i związanych z nią zakłóceń. Planowalność i przewidywalność czasu tranzytu zyskują na znaczeniu, podobnie jak dążenie do zrównoważonych rozwiązań transportowych – podsumowuje Christian Kruse.
Znaczenie globalnego zespołu zdolnego do zarządzania złożonymi łańcuchami dostaw jest kluczowe dla sukcesu. Dzięki globalnej obecności Dachser, firma jest w stanie zapewnić lokalną wiedzę i bliskość rynków, co przekłada się na skuteczne i zrównoważone zarządzanie dostawami.