Nowa ekologiczna flota Toyoty

Ciężarówki na wodorowe ogniwa paliwowe zdekarbonizują logistykę Toyoty w Europie

TME i VDL wprowadzają wodorowe ciężarówki na rynek europejski Toyota Motor Europe (TME) razem z holenderską firmą VDL Groep (VDL) zamierzają wprowadzić na europejskie drogi samochody ciężarowe zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyoty. Pierwsze modele będą dostępne już jesienią 2023 roku i będą używane przez partnerów logistycznych TME.

Cel: dekarbonizacja transportu drogowego

Współpraca między Toyotą a VDL ma na celu zredukować emisję CO2 w transporcie drogowym, co wpisuje się w dążenie TME do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Wykorzystanie ciężarówek napędzanych wodorem będzie miało istotne znaczenie w tym procesie.

Wodorowe ciężarówki zapewniają większą ładowność i szybkie tankowanie, co jest kluczowe dla sektora transportowego. Są one tak samo wydajne jak ciężarówki z silnikami Diesla. Ich użytkowanie oraz duże zapotrzebowanie na wodór przyczynią się do tworzenia zrównoważonej, bezemisyjnej infrastruktury wzdłuż głównych tras.

Wodorowe ciężarówki na drogach już jesienią 2023 roku

VDL Special Vehicles, mając wizję bezemisyjnej przyszłości transportu, jest dumne z współpracy z Toyota Motor Europe. W ramach współpracy, już na jesień 2023 roku planowane jest wprowadzenie do eksploatacji pierwszych ciężarówek z napędem wodorowym.

Te bezemisyjne samochody ciężarowe będą wykorzystywane w sieci logistycznej TME. Pozwoli to na zebranie danych dotyczących najlepszych praktyk wdrażania samochodów ciężarowych z ogniwami paliwowymi, a także na wsparcie Toyoty w realizacji celu dekarbonizacji logistyki i redukcji śladu węglowego.

Wodorowe ogniwa paliwowe w ciężarówkach mają kluczowe znaczenie Leon Van Der Merwe, wiceprezydent ds. łańcuchów dostaw Toyota Motor Europe, uważa, że współpraca z VDL Groep przyczyni się do zredukowania emisji CO2 w transporcie komponentów, pojazdów i części zamiennych na dużych dystansach. Wprowadzenie do floty bezemisyjnych ciężarówek napędzanych ogniwami paliwowymi Toyoty pomoże zredukować ślad węglowy całej logistyki firmy.

Ciężarówki z ogniwami paliwowymi odegrają także istotną rolę w rozbudowie infrastruktury wodorowej w Europie, co przyczyni się do dekarbonizacji sektora transportowego oraz transformacji sektora energetycznego. Ich obecność na drogach stymulować będzie rozwój zrównoważonej infrastruktury i umożliwi pojawienie się nowych zastosowań w mobilności. Stacje tankowania dla ciężarówek mogą być również wykorzystywane przez inne pojazdy napędzane wodorem.

Współpraca TME z VDL to kolejny krok w kierunku gospodarki opartej na wodorze. Toyota ma już na swoim koncie wiele projektów realizowanych z różnymi partnerami, w tym producentami samochodów dostawczych, łodzi, pociągów i autobusów.

Zainteresował Cię ten temat? Cały artykuł znajdziesz w serwisie informacyjnym Log24 – najnowsze informacje z branży logistycznej, magazynowej i transportowej.