Autokary Płock i Autobusy, busy + przewóz osób
Podróże dalekie i bliskie
Dzięki postępowi technicznemu ludzie mogą szybko docierać do odległych miejsc. Kiedyś podróże trwały całymi tygodniami.
Obecnie nie wyobrażamy sobie świata bez autobusów i autokarów. Jednak jeszcze w XIX wieku w usługach transportowych dominowały konie. Od XVI do połowy XIX stulecia dalsze podróże odbywano dyliżansami. Były to sporych rozmiarów pojazdy ciągnięte przez cztery lub sześć koni. Pojazd był zabudowany, więc pasażerowie chronieni byli przed wiatrem, opadami i zimnem. Dyliżanse oprócz ludzi przewoziły też bagaże i przesyłki pocztowe, które umieszczane były na dachu oraz z tyłu pojazdu. Dyliżanse kursowały regularnie po określonych trasach, zupełnie jak dzisiejsze autokary. Jednak w dyliżansie mieściło się tylko kilkanaście osób. W tamtych czasach był to szybki i komfortowy środek transportu. Jednak wiek XIX przyniósł wiele zmian. Coraz bardziej rozwijał się transport kolejowy. Powstawały też pierwsze samochody. Bezpośrednimi poprzednikami znanych nam dziś autobusów były omnibusy. Powstały w drugiej połowie XVII stulecia we Francji i stopniowo docierały do kolejnych państw. Do XIX wieku omnibusy ciągnięte były przez konie. W późniejszym czasie poruszały się dzięki napędowi. Podróżni jeździli nimi od stacji kolejowych do dalej położonych dzielnic miast oraz niekiedy do sąsiednich miejscowości. W XIX wieku istniał już system dróg o twardej nawierzchni łączący duże miasta i ośrodki handlowe, jednak wiele pomniejszych lądowych szlaków komunikacyjnych było drogami gruntowymi. Ówczesne utwardzone drogi wykładane były tłuczniem.
Rozwój motoryzacji spowodował powstanie wielu nowatorskich pojazdów. Żywe konie zostały zastąpione koniami mechanicznymi. Obecnie prowadzone są prace nad pojazdami poruszającymi się bez udziału kierowcy. Pierwsze tego typu samochody już zostały wprowadzone na rynek. W przyszłości prawdopodobnie wszystkie pojazdy będą w pełni autonomiczne i skomputeryzowane.
Czas wpłynął też korzystnie na rozwój drogownictwa. Budowane współcześnie drogi pozwalają na znacznie szybszą jazdę niż kiedyś. Szerokie, wygodne autostrady umożliwiają rozwinięcie naprawdę sporych prędkości. Dzięki temu współczesne podróże przebiegają sprawnie i szybko.
Powszechnie używane autobusy są niezwykle zróżnicowane. Mogą mieć różną wielkość i postać. Mogą mieć też różne przeznaczenie.
Wielkość autobusów wynosi od 6 do nawet 24 metrów. W zależności od rozmiaru pojazdu różna jest też liczba pasażerów, która może wejść na pokład. Wynosi ona od 24 do 140 osób. Autobusami można przemieszczać się między pobliskimi miejscowościami, po dużym mieście lub w jego okolice. Pasażerowie mogą w nich zajmować miejsca siedzące i stojące. Dla bezpieczeństwa muszą w czasie jazdy trzymać się uchwytów i poręczy. Autobusy płock są też wykorzystywane do przywożenia uczniów do szkoły oraz rozwożenia ich po skończonych zajęciach do domów. Wożą również pasażerów samolotów po płycie lotnisk. Bywają też używane do przewożenia pracowników niektórych przedsiębiorstw lub klientów centrów handlowych. W niektórych miastach wożą turystów po zabytkowych dzielnicach. Do tego ostatniego celu najczęściej wykorzystywane są autobusy piętrowe. Zwykle ich górny pokład jest niezadaszony, co ułatwia podziwianie widoków i mijanych zabytków. Widok czerwonego, piętrowego autobusu jest charakterystyczny dla Londynu. Jest on nie tylko wizytówką miasta, ale też pojemnym środkiem transportu. W wielu miastach jeżdżą autobusy przegubowe. One również mieszczą dużą liczbę pasażerów.
Pojemność jest ważną cechą pojazdów transportowych. Pasażerowie wybierający się w dłuższą podróż zwykle posiadają ze sobą bagaże, które również muszą zostać przewiezione. Dlatego pojazdy wybierające się w długie trasy posiadają specjalnie wydzielone przestrzenie bagażowe.
Pojazd przewożący więcej niż 24 osoby na trasie międzymiastowej lub międzynarodowej nazywany jest autokarem. Jest to jego najpopularniejsza nazwa, ale może być też określany mianem autobusu dalekobieżnego lub turystycznego. W odróżnieniu od autobusów miejskich autokary posiadają tylko miejsca siedzące, posiadają także pasy bezpieczeństwa dla pasażerów. Zwykle wyposażone są też w klimatyzację, indywidualne oświetlenie, nawiew, podnóżki i miejsce na bagaż podręczny. Posiadają też toaletę oraz minibarek. Pozycje foteli w autokarach mogą być regulowane odpowiednio do potrzeb, co jest niezwykle przydatne w trakcie długiej podróży.
Takich udogodnień nie posiadają minibusy i mikrobusy, potocznie zwane busami. Zwykle kursują one na niezbyt długich trasach, choć czasem wykorzystywane są też do odległych podróży. W busach znajdują się też wyłącznie miejsca siedzące oraz część bagażowa, choć nieporównywalnie mniejsza od tej autokarowej. Natomiast podobnie jak w autokarach fotele pasażerów również posiadają pasy bezpieczeństwa. W busach mieszczą się najwyżej 24 osoby.
Od momentu pojawienia się pierwszych autobusów, pojazdy te przeszły olbrzymie zmiany. Każdy kolejny model wprowadzał jakieś ulepszenie i udogodnienie dla podróżujących. Dziś jazda autobusem przebiega płynnie, szybko, komfortowo i przyjemnie.